Bine ați venit la Școala ERI Cluj-Napoca!

Bine ați venit la Școala ERI Cluj-Napoca!

BULINA-cluj

STRUCTURA 2021 - 2022

· 1 clasă pregătitoare – max 18 elevi / clasă.

· 1 clasă I – max 18 elevi / clasă.

Programul educațional cu predare în limba română are la bază planul-cadru și programele școlare adoptate de Ministerul Educației Naționale, conform OMEN nr. 3418/2013 pentru ciclul primar. Arii curiculare în care sunt dezvoltate competențele elevilor: Limbă și comunicare, Matematică și științe ale naturii, Om și societate, Educație fizică, Sport și sănătate, Arte, Tehnologii, Consiliere și orientare. Procesul de învățare este organizat prin perspectiva metodologiei finlandeze, prin metode experiențiale, cu accent pe transferul cunoștințelor în viața reală și abordare individualizată.

ECHIPA NOASTRĂ


Denisa TALOȘ
profesor pentru învățământul primar

“De mic copil visam să ajung învățătoare. Întotdeauna mi-a plăcut la școală și modul în care se desfășurau activitățile. Odată cu trecerea anilor și având contact direct cu copiii datorită studiilor urmate, i-am îndrăgit din ce în ce mai mult. Plăcerea de a fi în preajma lor, de a învăța și crește împreună cu ei este principalul motiv pentru care am decis să merg pe acest drum”

Silvia JUCAN
consilier/psiholog

“Îmi place să învăț, să descopăr lucruri noi, interesante, să aplic ceea ce am învățat. În prezent sunt psihopedagog și doctorand al Școlii Doctorale Educație, Reflecție, Dezvoltare din cadrul Facultatății de Psihologie și Științe ale Educației- Univ. Babeș-Bolyai. Cred în puterea noastră, a tuturor de a face bine. Împreună cu părinții îmi propun să fim creatori de stări de bine.”

Timea GAUDI
pedagog after-school și profesor de muzică

“Dezvoltarea armonioasă a copilului într-o abordare constructivistă este principalul obiectiv pe care-l urmăresc în activitățile educaționale realizate cu copii. Susțin așadar învățarea prin descoperire, joc, experiment și munca în echipă. Entuziasmul, curiozitatea, deschiderea și iubirea copiilor îmi oferă curajul și motivația pentru a face fiecare zi să conteze.”

PROGRAM ȘCOALĂ

08.00 - 14.00


Program educațional de bază

· 4-5 ore de curs – între 180 și 225 min./zi
· ora învățătorului – 45 min.
· program recreație: 60 min./zi
· masa de prânz: 30 min./zi

14.00 - 18.00


Program after-school (activități educaționale, joacă supravegheată, efectuare teme, gustare)

Cluburi de după-amiază (la alegerea părinților)

în cadrul școlii ERI copilul tău va crește frumos și fericit, având la dispoziție:

Profesori foarte bine pregătiți și implicați în procesul de învățare pe tot parcursul vieții

Metodologie de inspirație finlandeză, mijloace moderne de învățare

Proces de învățare experiențială, aproape de natură

Învățare centrată pe copil, planuri individualizate de dezvoltare pentru fiecare copil

Mediu de învățare non-competitiv

Timp petrecut afară și activități zilnice în aer liber – cel puțin 1 oră și jumătate/zi

Servicii medicale și de monitorizare a sănătății și dezvoltării copiilor

Servicii permanente de consiliere și îndrumare din partea psihologului nostru, abordare pozitivă

Programul de mindfulness pentru a dezvolta obiceiuri pozitive și de a promova starea de fericire

Diverse activități de club: arte, sport, limbi străine, științe

Clase cu maxim 18 elevi

ÎNSCRIERE & TAXE

ÎNSCRIEREA UNUI COPIL SE POATE FACE ORICÂND, ATÂTA TIMP CÂT EXISTĂ LOCURI DISPONIBILE.

Având scopul de a promova și susține stărea de bine a copiilor ca bază a dezvoltării personale, programul este conceput și organizat pentru a continua și a susține cu succes educația oferită de familie și pentru a completa educația formală pe care o primesc elevii în școală. Este un mediu sigur și favorabil în care copiii, sub supravegherea adecvată a unor educatori bine pregătiți, pot avea experiențe de învățare prin joc, explorare, socializare și distracție.

Activități pentru copii între 6 și 10 ani – elevii ERI și elevi ai altor școli din Cluj;

Grup relativ mic de copii: între 10 și 15 copii/grupă;

Spații amenajate special pentru activități educative;

Pachet nutritiv: prânz (hrană caldă), gustare, fructe;

Personal calificat, bine pregătit, angajat în formare profesională continuă;

ZILNIC: Program de dezvoltare/învățare (rezolvare teme, activități remediale, proiecte), joacă, timp petrecut în aer liber (între 30 și 60 min./zi) activități creative, ateliere la propunerea pedagogului de serviciu.

Activități tematice care au loc în intervalul orar 14-18, în spațiul școlii, concomitent cu programul after-school.

Vor fi organizate în funcție de opțiunile părinților, la solicitarea acestora în domeniile: limbi străine, muzică, artă plastică, sport, teatru, jocuri logice,

Accesul la cluburi se face pe baza înscrierii, în condițiile prezentate de coordonator (colaborator al școlii). Responsabilitatea pentru calitatea și conținutul atelierelor îi revine acestuia, personalul școlii asigurându-se de participarea elevilor la ora și grupa potrivită.

Suntem mereu în căutarea super-oamenilor de azi care să îi învețe pe super-oamenii de mâine.

Recrutăm: profesor pentru învățământul primar, profesor gimnaziu, pedagog after-school și formăm facilitatori de învățare.

CERINȚE:

  • calificare ca profesor (Liceu pedagogic, PIPP sau facultate cu modul psiho-pedagogic)
  • limba engleză – abilități bune conversație
  • atitudine deschisă spre modele inovative de educație

GRĂDINIȚA ERI SIBIU

str. Haralamb Georgescu f.n.,
Cisnădie, SB

+40 731 618 533

office@eri.school
inscrieri@eri.school
recrutare@eri.school

ȘCOALA ERI CLUJ-NAPOCA

str. Fabricii de Zahăr 6-8,
Cluj-Napoca, CJ

+40 730 402 021

cluj@eri.school
inscrieri_cluj@eri.school

ȘCOALA ERI SIBIU

str. Dealului 6,
Sibiu, SB

+40 731 618 533

office@eri.school
inscrieri@eri.school
recrutare@eri.school