O educație altfel înseamnă o viziune difERItă asupra vieții!

Școala Româno-Finlandeză ERI Brașov

Metodologie de inspirație finlandeză, adaptată curriculumului românesc
Abordare de învățare centrată pe nevoile fiecărui copil
Profesori valoroși, creativi și implicați
Parteneriat strâns între părinți, copii și profesori

Acum au loc înscrierile pentru anul 2023-2024.

Programează o discuție cu noi!

  Clasa de interes


  Înscrierile continuă pe tot parcursul anului, în funcție de locurile disponibile. Ne puteți vizita în fiecare miercuri, orele 10.00-14.00; prin programare la adresa brasov@eri.school

  STRUCTURA 2023 - 2024

  1 clasă pregătitoare –
  maximum 18 elevi / clasă.

  1 clasă I –
  maximum 18 elevi / clasă.

  O educație altfel înseamnă o viziune difERItă asupra vieții!

  Școala Româno-Finlandeză ERI Brașov

  Metodologie de inspirație finlandeză, adaptată curriculumului românesc
  Abordare de învățare centrată pe nevoile fiecărui copil
  Profesori valoroși, creativi și implicați
  Parteneriat strâns între părinți, copii și profesori

  Acum au loc înscrierile pentru anul 2023-2024.
  Programează o discuție cu noi!

   Clasa de interes


   Înscrierile continuă pe tot parcursul anului, în funcție de locurile disponibile. Ne puteți vizita în fiecare miercuri, orele 10.00-14.00; prin programare la adresa brasov@eri.school

   STRUCTURA 2023 - 2024

   1 clasă pregătitoare –
   maximum 18 elevi / clasă.

   1 clasă I –
   maximum 18 elevi / clasă.

   Ești hotărât/ă? Completează cererea de înscriere.

   Ce înseamnă educația ERI, de inspirație finlandeză?

   în cadrul școlii ERI Brașov copilul tău va crește frumos și fericit, având la dispoziție:

   Profesori foarte bine pregătiți și implicați în procesul de învățare pe tot parcursul vieții

   Metodologie de inspirație finlandeză, mijloace moderne de învățare

   Proces de învățare experiențială, aproape de natură

   Învățare centrată pe copil, planuri individualizate de dezvoltare pentru fiecare copil

   Timp petrecut afară și activități zilnice în aer liber – cel puțin 1 oră și jumătate/zi

   Servicii permanente de consiliere și îndrumare din partea psihologului nostru, abordare pozitivă

   Mediu de învățare non-competitiv

   Programul de mindfulness pentru a dezvolta obiceiuri pozitive și de a promova starea de fericire

   Diverse activități de club: arte, sport, limbi străine, științe

   Clase cu maxim 18 elevi

   ECHIPA NOASTRĂ

   PERSONAL ȘCOALA ERI BRAȘOV


   Programul educațional cu predare în limba română are la bază planul-cadru și programele școlare adoptate de Ministerul Educației Naționale, conform OMEN nr. 3418/2013 pentru ciclul primar.

   Procesul de învățare este organizat prin perspectiva metodologiei finlandeze, prin metode experiențiale, cu accent pe transferul cunoștințelor în viața reală și abordare individualizată.

   ȘcoalaȘcoala ERI funcționează în baza autorizației ARACIP din anul 2022.

   PROGRAM ȘCOALĂ

   08.00 - 14.00


   Program educațional de bază

   · 4-5 ore de curs – între 180 și 225 min./zi
   · ora învățătorului – 45 min.
   · program recreație – 60 min./zi
   · masa de prânz – 30 min./zi

   14.00 - 17.00


   Program after-school

   (activități educaționale, joacă supravegheată, efectuare teme, gustare)

   Cluburi de după-amiază (vor fi organizate în funcție de opțiunile părinților, la solicitarea acestora în domeniile: limbi străine, muzică, artă plastică, sport, teatru, jocuri logice).

   ÎNSCRIERE & TAXE

   ÎNSCRIEREA UNUI COPIL SE POATE FACE ORICÂND, ATÂTA TIMP CÂT EXISTĂ LOCURI DISPONIBILE.

   PROGRAM AFTER-SCHOOL

   Având scopul de a promova și susține stărea de bine a copiilor ca bază a dezvoltării personale, programul este conceput și organizat pentru a continua și a susține cu succes educația oferită de familie și pentru a completa educația formală pe care o primesc elevii în școală. Este un mediu sigur și favorabil în care copiii, sub supravegherea adecvată a unor educatori bine pregătiți, pot avea experiențe de învățare prin joc, explorare, socializare și distracție.

   Activități pentru copii între 6 și 10 ani

   ZILNIC 14.00 – 17.00: Program de dezvoltare/învățare (rezolvare teme, activități remediale, proiecte), joacă, timp petrecut în aer liber (între 30 și 60 min./zi) activități creative, ateliere la propunerea pedagogului de serviciu.

   CLUBURILE ERI

   Activități tematice care au loc în intervalul orar 14-18, în spațiul școlii, concomitent cu programul after-school.

   Vor fi organizate în funcție de opțiunile părinților, la solicitarea acestora în domeniile: limbi străine, muzică, artă plastică, sport, teatru, jocuri logice.

   Accesul la cluburi se face pe baza înscrierii, în condițiile prezentate de coordonator (colaborator al școlii). Responsabilitatea pentru calitatea și conținutul atelierelor îi revine acestuia, personalul școlii asigurându-se de participarea elevilor la ora și grupa potrivită.

   NOUTĂȚI

   Superputerea de a învăța chiar poate fi antrenată, iar antrenorii educației altfel pot fi și părinții!

   Superputerea de a învăța chiar poate fi antrenată, iar antrenorii educației altfel pot fi și părinții!  

     scena Scoala Parintilor Olimpia 30 ianuarie 2023 va rămâne pentru noi, la ERI Brașov, drept una dintre cele mai frumoase și inspiraționale zile de luni, cu miros de mandarine. Fără exagerare, am stat cu gura, ochii și urechile căscate la Olimpia Mesa, să nu scăpăm vreo informație pe care ne-a livrat-o atât de autentic, într-un joc de role play-uri, cu experimente și exerciții care să ne deschidă interesul să aflăm mai multe și mai multe despre cum funcționează creierul, așa pe înțelesul tuturor. Ce putem să facem ca părinți, bunici, profesori și nu numai, atât pentru copii, cât și pentru noi, astfel încât să învățăm natural și să ne construim noi conexiuni neuronale?     Am aflat pe parcursul workshop-ului „Cum le antrenăm copiilor superputerea de a învăța”, desfășurat luni, între 17.30-19.30, la Școala Româno-Finlandeză ERI Brașov, când Olimpia ne-a oferit o perspectivă complet nouă asupra studiului.    Vă lăsăm câteva idei și concluzii, din dorința de a face învățarea cât mai vizibilă și mai fascinantă: ️ înțelegerea modului de bază în care funcționează creierul ne poate fi de mare folos pentru a învăța cu mai mult drag și spor. ️ Creierul este format din cortex cerebral, cortext prefrontal, amigdala cerebrală, hipocam, talamus și cerebel. „Talamusul este poarta pe care ajung la creier toate simțurile, cu excepția mirosului.” „Cerebelul controlează echilibrul”, „Cortextul prefrontal ne ajută să luăm decizii și să rezolvăm probleme”, „Hipocamul funcționează ca un GPS și e responsabil cu amintirea detaliilor și stocarea informațiilor”, „Amigdala cerebrală te ajută să înțelegi emoțiile tale și ale celorlalți.”(„Cum învață oamenii”) ️ Practica de după teorie ne echipează cu instrumentele expertului și ne ajută să consolidăm cunoștințele. După aceea, ca să se formeze mai multe conexiuni neuronale, este nevoie de repetiție. Cu cât repetăm mai mult și „facem mai multe drumuri prin orașul nostru, chiar și autostrăzi”, cu atât mai eficientă va fi învățarea. Dacă nu repetăm, „drumurile noastre se uită, se șterg”. ️ Cel puțin o dată pe săptămână, propuneți-vă să aplicați din lecțiile copiilor în viața de zi cu zi, astfel încât să reducem cât mai mult pragul dintre învățarea de la clasă și acasă. De exemplu, unde în casă putem aplica Legea lui Pitagora? ️ Adaptează învățarea la propriile experiențe ale copilului și evită conceptele abstracte și de neînțeles, în funcție de vârsta lui. ️ Ajută-l să stăpânească noțiuni cu ajutorul experimentelor, cercetărilor și instrumentelor, precum și a ideilor deja disponibile în lumea virtuală. Stimulează-i creativitatea! ️ Neuronii oglindă învață de la noi ce suntem, nu ce spunem. ️ În Finlanda, nu au loc competiții de niciun fel între copiii de până la 8 ani, ținându-se cont de faptul că până la această vârstă nu este dezvoltat cortextul prefrontal. Iar planurile de lecție, țin cont de neuroștiință, pe tot parcursul activității didactice. ️„Oamenii de știință spun despre creier că este ca un mușchi: cu cât îl folosim mai mult, cu atât devine mai puternic. Cu alte cuvinte, ca să devii inteligent e nevoie de cât mai mult antrenament prin citire, exerciții, jocuri și calcule.”(„Cum învață oamenii”) ️ Copiilor le putem dezvolta empatia prin interacțiuni pozitive. ️  Dacă v-ați propus să aflați ce i-ar plăcea copilului să devină, întrebați-l ce dorește să schimbe în lume, nu la ce job visează.   Olimpia Meșa este autoarea cărții „Cum Învață Oamenii”, expertă în design de învățare, fondatoarea companiei Instructional Design, care se află în spatele sutelor de programe corporative, educaţionale de succes, realizate atât online, cât şi live, fiind traduse în peste 20 de limbi. A fondat și coordonează proiectul Book to Courses ™ Online School, care constă în tranformarea unei cărţi de nonficţiune în cursuri sau producții educaționale, astfel încât autorii de cărţi să aibă posibilitatea de a aduce o schimbare concretă în viaţa celor din jurul lor. Mulțumiri la pătrat și aprecieri, trainerului nostru, precum și părinților prezenți! Vă așteptăm, cu mare drag, la următorul eveniment din cadrul Școlii Părinților la ERI.   Happening soon! 

   Expertul educațional Ari Pokka a lansat cartea „Top Class – Leadershipul și managementul educațional finlandez”, în această săptămână, la Brașov

   Expertul educaţional finlandez Ari Pokka s-a aflat la Brașov pe 22 martie, pentru a lansa cartea „Top Class – Leadershipul şi managementul educaţional finlandez”. În cadrul evenimentului, au fost prezenţi directori școlari şi profesori din judeţul Brașov, precum şi reprezentanți ai autorităţilor și instituțiilor publice locale. Acesta face parte dintr-un turneu naţional care include opt oraşe din țară.
   „Cartea Top Class nu este o poveste despre mine și despre școala mea, deși m-am întâlnit, de-a lungul timpului, cu multe lucruri pe care le-am scris acolo. Unul dintre cele mai bune lucruri care s-au spus despre cartea mea este că reprezintă un soi de manual pentru noii directori. Desigur, Top Class nu oferă toate răspunsurile despre educația finlandeză, dar este o carte personală care transmite adevărul văzut prin ochii mei. Acum, am ajuns la cinci ediții traduse și mă bucur că cea de-a cincea este în limba română”, a spus Ari Pokka, autorul volumului „Top Class – Leadershipul şi managementul educaţional finlandez”.
   Peste 40 de directori şi profesori s-au aflat la Brașov, marți, în data de 22 martie 2022, la lansarea de carte a expertului educaţional finlandez Ari Pokka. Acestora li s-au alăturat Flavia Boghiu, viceprimarul municipiului Brașov, Ion Negrilă, inspectorul școlar general adjunct al județului Brașov și Carmina Trâmbițaș Vakulovski, profesoară a Liceului „Andrei Mureșanu” din Brașov. Articolul complet poate fi citit aici: https://www.bizbrasov.ro/2022/03/23/ari-pokka-expert-educational-carte/

   TESTIMONIALE

   GRĂDINIȚA ERI SIBIU


   str. Haralamb Georgescu, nr.6A,
   Cisnădie, SB

   +40 738 963 393

   eri@eri.school.

   GRĂDINIȚA ERI BRAȘOV


   Bulevardul Saturn 45,
   Brașov, BV

   +40 725 825 818

   brasov@eri.school
   inscrieri_brasov@eri.school
   .

   ȘCOALA ERI CLUJ-NAPOCA


   str. Fabricii de Zahăr 6-8,
   Cluj-Napoca, CJ

   +40 730 402 021

   cluj@eri.school
   inscrieri_cluj@eri.school
   .

   ȘCOALA ERI BRAȘOV


   Bulevardul Saturn 45,
   Brașov, BV

   +40 725 825 818

   brasov@eri.school
   inscrieri_brasov@eri.school
   .

   ȘCOALA ERI SIBIU


   str. Dealului 6,
   Sibiu, SB

   +40 731 618 533

   office@eri.school
   inscrieri@eri.school
   recrutare@eri.school

   CLOSE
   CLOSE